Denne pamflet handler om et niveau i miljøpolitikken, som de fleste ikke kender meget til, nemlig embedsværket

Når embedsværket typisk flyver under radaren, er det fordi, det opfattes som et gennemgangsled uden selvstændig betydning. Når det påkalder sig opmærksomhed, er det typisk fordi, der er noget der er gået galt, og det ses som et koks, der kunne være undgået, hvis bare folk ikke havde klokket i det.

Af Peter Harder, professor emeritus, KU

Det er imidlertid en undervurdering af problemets omfang. Miljøministeriet er blevet mishandlet igennem en længere årrække, så det reelt er ude af stand til løse den opgave, det er sat i verden for: Nemlig at sørge for at miljøpolitikken har et solidt fagligt fundament, og at den føres ud i livet.

Det gælder i særlig grad i en situation, hvor vi har fået en regering, der ser sig selv som den grønneste nogen sinde.

Pamfletten giver en række eksempler på, hvordan miljøfagligheden er blevet svækket, forsigtighedsprincippet systematisk tilsidesat, ulovlig forurening godkendt og ubelejlig viden er blevet undertrykt. Den grundlæggende årsag er, at der i årevis har været et politisk pres for at nedprioritere miljøet (med Landbrugspakken som et graverende eksempel) – og denne periode har undergravet embedsværkets evne til at løse opgaven med at føre en grøn politik ud i livet.

Denne kritik står ikke alene.

Socialdemokraten Magnus Heunicke måtte som minister i 2025 konstatere, at man i årevis havde tilladt ulovlige udledninger; rigsrevisionen påviste (lige efter at denne pamflet var udkommet), at der i realiteten ikke havde været kontrol med ulovlige pesticider.

Skamferingen har også ramt også den del af miljøforvaltningen, der nu er flyttet til et nyt ministerium, herunder biodiversiteten: Det er nylig kommet frem, at Danmark ikke blot er bagud med implementeringen af eksisterende planer for biodiversitet, men man har ikke en gang opgjort de tal for udviklingen, som er aftalt internationalt.

Pamflettens forfatter er Peter Harder, professor emeritus, KU. Foto: Leif Tuxen

Så miljøminister Maria Reumert Gjerding bør tage minister for natur og dyrevelfærd Christian Rabjerg Madsen under armen, når hun går i gang.

Jeg er sådan set ikke i tvivl om, at ministeren er enig i, at der forestår en opgave med at genrejse miljøforvaltningen – men det er en stor opgave at omlægge et helt ministerium efter mange års politisk pres i den gale retning og undergravning af den faglige slagkraft.  Derfor er der ingen tid at spilde!

Du kan downloade pamfletten her! Vil du have den på papir, så send 60 kr. til Gylle.dk på mobilpay 7790TF, så sender vi den til dig.

Bannerbillede: Manglende faglighed i miljøsektoren skaber spillerum for miljøsvineri. Privatfoto

Visited 15 times, 15 visit(s) today

Discover more from Gylle.dk

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Skriv en kommentar