
I en pressemeddelelse fra Landbrug & Fødevarer har lobbyorganisationen bekendtgjort, at den har skilt sig af med sin formand med øjeblikkelig virkning, mens to af de tre direktionsmedlemmer er blevet opfordret til at overveje deres fremtid i organisationen. Reaktionen skyldes det katastrofale folketingsvalg for Landbrug & Fødevarers politiske parti, Venstre. Trods dagbladsannoncer og andre kampagner for millioner af kroner og betalt af landbruget, fik Venstre det dårligste valg nogensinde, så L&F-formand svinekødsproducent Søren Søndergaard erkender sit ansvar og rejser hjem
Når fodboldlandsholdet taber tre kampe i streg, udskiftes landstræneren. I landbruget skal der meget mere til, men efter seks år med stribevis af fejlslagne reklamekampagner, hovedløse beslutninger og fatale nederlag har de samfundsbevidste landmænd fået nok af L&F-formandens brovtende facon. Det har han tilsyneladende også selv ifølge pressemeddelelsen:

”Ansvaret for landbrugets katastrofale tab af sympati i den danske befolkning hviler tungt på mine skuldre. Jeg erkender, at min beslutning om at tvinge samfundet til at acceptere vore produktionsmetoder er slået fejl og viger derfor pladsen som førstelobbyist hos Landbrug & Fødevarer. Jeg trækker mig med omgående virkning og forlader Axelborg allerede i dag.”
Sådan beskriver svineproducent Søren Søndergaard selv sit svigt af de få landmænd, der er tilbage.
Formentligt er det hovedbestyrelsens medlemmer, der har stiller Søndergaard overfor et ultimatum – enten går du eller også går vi, og flere iagttagere gætter på, at viceformand Steen Nørgaard Madsen fra Arla Foods har spillet en rolle. Den internationale Arla Foods-koncern har længe været bekymret over Søndergaards konfliktskabende ledelsesstil, en bekymring der deles med det andet store virksomhedsmedlem Danish Crown, der også ser med stigende alvor på optrapningen af konfrontationerne med politikere og meningsdannere.

Umiddelbart er det nok den seneste måneds stærkt løgnagtige kampagner, der har fjernet den sidste rest af tillid til Søndergaard. Påstanden om, at det er mad til danskerne, der produceres af de danske agroproducenter, er blevet markedsført for millioner af kroner i dagbladene og i de elektroniske medier af en hel hær af ”trolde”, der agerer til fordel for Landbrug & Fødevarer. ”Hvad vil I leve af, når I har fået lukket dansk landbrug?” har det lydt, indtil et kvikt medie regnede ud, at hver eneste dansker, barn som voksen, skulle spise 300 kilo svinekød om året, hvis der udelukkende produceres mad til danskerne. Det gennemsnitlige årsforbrug er rent faktisk 30,5 kilo pr. dansker.
Søren Søndergaard indrømmer, at også den kampagne var forfejlet:


”Jeg skal være den første til at indrømme, at der ramte vi nok igen en smule ved siden af, men det er da også irriterende at en emsig journalist skal bralre op på den måde, når vi har brugt millioner af kroner på reklamer. Hvorfor ikke bare glæde sig over vores store produktion af svinekød, som folk i andre lande sætter pris på? Men sådan er medierne bare ikke længere, og altså – ansvaret var mit, fordi det faktisk var mig, der fandt på det slogan med mad til danskerne tre gange om dagen. Nu tager jeg så konsekvensen.”
Umiddelbart er der ikke fundet en erstatning for Søren Søndergaard på posten som forkarl for dansk landbrug, så indtil videre er den overtaget af viceformand Martin Hjort Jensen. Desuden er de to medlemmer af direktionen, administrerende direktør Morten Boje Hviid og viceadministrerende direktør Flemming Nør-Pedersen, blevet opfordret til at overveje deres position, da de begge har deltaget i mange af Søren Søndergaards kompromisløse konfrontationer med samfundet.
Bannerbillede: Svinekødsindustriens behandling af produktionsdyrene har haft afgørende betydning for Folketingsvalgeta udfald. Foto: Cottonbro/Pexels
Discover more from Gylle.dk
Subscribe to get the latest posts sent to your email.






Ranslirpa – Desværre!
Aprilsnar?
Dette må være en aprilsnar
Desværre tror jeg ikke på det… måtte dette bare være sandt.🍀
Her krakelerede aprilsnaren: SS ville aldrig kalde sig selv “førstelobbyist”. Sandheden ligger ham fjernest muligt.
Ja desværre en april vittighed Jeg hoppede på den i første ombæring Jeg var for dum Hjølp