For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål.
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
Det er endnu en detalje der viser hvor usundt visse dele af landbruget agerer!
Jeg er ikke skuffet- jeg er vred – hvor forkælede skal de danske svinebønder være??? Tænk at stå der og være så smålig overfor en person der har forladt hjem og familie. Føj og føj – håber det giver konsekvenser for de lorte bønder der har praktiseret det her 😡
Enhedslisten vil indkalde både beskæftigelsesminister og udlændingeminister til samråd om sagen, hvor flere udenlandske fodermestre har betalt dele af sin løn tilbage til arbejdsgiveren. Læs mere her: https://agriwatch.dk/Nyheder/politik/article13083249.ece?utm_campaign=AgriWatch%20Middag&utm_content=2021-06-25&utm_medium=email&utm_source=agriwatch
Mediaomtalen virker: Effektivt Landbrug skriver 25-06-2021 21:00:53:
Krævede løn tilbagebetalt: Landmand betaler kvart million tilbage til to tidligere ansatte
Torsdag eftermiddag indgik en sønderjysk svineproducent forlig med 3F om at betale penge tilbage til to tidligere ukrainske fodermestre, som han har haft ansat. Landmanden er fanget på video, hvor han modtager et større kontantbeløb fra den ene af de to tidligere ansatte.
https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/66806/landmand-betaler-kvart-million-tilbage-til-to-tidligere-ansatte.aspx
Har det været på DR, TV2, JP, Politiken? Jeg har ikke set det her, hvor det burde være bragt også.
Seneste nyt fra 3F:
http://fagbladet3f.dk/artikel/vi-har-ogsaa-betalt-loen-tilbage?utm_campaign=30062021&utm_medium=email&utm_source=Newsletter