Det er langt billigere at beskytte grundvandet, end det er at rense drikkevandet. Grundvandet er så påvirket, at vi allerede nu vil opleve flere steder, hvor der også i en periode vil være behov for at rense drikkevandet”, siger Carl-Emil Larsen, direktør i DANVA. Foto: Giorgio Trovato/Unsplash

Den kommende regering skal have et klart og konkret grundlag med en forpligtelse om, at vi hurtigt skal have et nationalt sprøjteforbud de steder, hvor grundvand bruges til drikkevand, mener DANVA, Danske Vandværker og Danmarks Naturfredningsforening

Vi skal hurtigt have et nationalt sprøjteforbud de steder, hvor grundvand bruges til drikkevand. Mette Frederiksen kaldte forud for forrige valg drikkevandet for “Danmarks guld”. Beskyttelsen af vores grundvand blev måske derfor et af dette valgs helt centrale temaer.

Det skriver DANVA i en pressemeddelelse 23. april 2026.

Brugen af pesticider, kemikalier og gødning havner i stigende omfang i det grundvand, som vandselskaber og vandværker skal håndtere for at kunne overholde myndighedernes krav til det drikkevand, som vi har i vores vandhaner. Også af hensyn til de kommende generationers ret til rent drikkevand skal den negative udvikling i grundvandet stoppes nu.

Derfor er det helt afgørende, at der i de igangværende regeringsforhandlinger og i en kommende regering ligger et klart og konkret grundlag med en forpligtelse om, at vi hurtigt skal have et nationalt sprøjteforbud de steder, hvor grundvand bruges til drikkevand. I områderne skal der samtidig sættes begrænsninger, der hvor der er en udfordring med nitratforurening af grundvandet.

Det er det klare budskab fra vandsektorens interesseorganisationer – DANVA, Danske Vandværker og Danmarks Naturfredningsforening.

“Vi skal stoppe truslen mod forurening af det grundvand, vi indvinder til vores drikkevand. Det er langt billigere at beskytte grundvandet, end det er at rense drikkevandet. Grundvandet er så påvirket, at vi allerede nu vil opleve flere steder, hvor der også i en periode vil være behov for at rense drikkevandet”, siger Carl-Emil Larsen, direktør i DANVA, de store vandselskaber interesseorganisation.

DANVA-direktør Carl-Emil Larsen taler med store bogstaver mod regeringens fodslæbende holdning. Foto: Rasmus Baaner/DANVA

Lise-Lotte Toft, direktør i brancheorganisationen Danske Vandværker supplerer:

“Det er uacceptabelt, hvis politikerne ikke formår at beskytte vores allesammens grundvand mod forurening. Oveni savner vi en hurtig politisk beslutning om, hvor meget grænseværdien for nitrat skal sænkes. Mange vandværker står lige nu i et dilemma, hvor de skal tage stilling til, om drikkevandet skal renses yderligere for nitrat, om hvor meget tid der bliver til at omstille vandværket og hvor dyrt det bliver.”

Udfordringen med forureningen af grundvand, der indvindes til drikkevand, gælder både på land og i by. Et nationalt sprøjteforbud bør derfor også suppleres af forbud mod udlægning af jord og spildevandsslam i områder, hvor grundvandet indvindes til drikkevand, ligesom der skal sættes ind overfor andre trusler mod grundvandskvaliteten. Det omfatter blandt andet punktkildeforureninger, herbicider fra maling og træbeskyttelse, udfasning af PFAS-stoffer og problematiske byggematerialer m.m.

DANVA er den samlende kraft i vandsektoren

Gennem stærke alliancer og klare budskaber taler DANVA vandets sag, som vigtig ressource for den grønne omstilling og grundlaget for alt liv.

Bannerbillede: Vand. Foto: Mrjn Photography/Unsplash

Visited 317 times, 317 visit(s) today

Discover more from Gylle.dk

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

One Comment

  1. Pingback: Drikkevandet skal beskyttes bedre – nu! - Natur og mad

Skriv en kommentar