
Nu sælger de arvesølvet – ARLA bliver tyskdomineret fra nytårsskiftet
Væn dig til det – fremover vil dine mejeriprodukter blive markedsført som „Naturnäher“, „Es beginnt mit der Milch“ og „Natürlich gut für den Magen.“ Spøg til side – men med en tysk ejerandel på 47 % fra udgangen af i år, vil danske Arla ikke længere være så dansk, at det gør noget.
Ifølge Reuters arbejder Arla målrettet på at blive endnu større gennem en fusion med tyske DMK Group. Der sigtes mod at skabe Europas største andelsmejeri med over 12.000 landmænd som ejere og en samlet årlig omsætning på 19 milliarder euro (142 mia. kr.). og 28.700 medarbejdere.
Fusionen forventes at styrke virksomhedens position i en tid med faldende europæisk mælkeproduktion ved at diversificere produktporteføljen og udvide markedsadgangen, siger Arla selv. Arla er et andelsselskab, hvilket betyder, at virksomheden ejes af de landmænd, der leverer mælk til mejeriet. Hver gang du køber et Arla-produkt, støtter du direkte disse landmænd, som altså producerer i syv europæiske lande og ikke kun i Danmark, som mange tror.

Tyskerne overtager førertrøjen
Når fusionen er gennemført ved årets udgang, vil de tyske mælkeproducenter udgøre en markant majoritet med 5.718 leverandører (47%) blandt ejerne. De danske mælkebønder vil ikke længere være toneangivende i mejerikoncernen, fordi deres ejerandel falder til 15 %. Allerede i dag ligger danskerne som nr. 3 med 1.828 leverandører (23,9 %) i forhold til svenskernes 1.938 (25,4 %) og Storbritanniens 1.919 (25,1 %).
Indtil videre beholder koncernen hovedkvarteret i danske Viby, fordi de danske skatteregler er de mest favorable i EU, men på lidt længere sigt kan man nok forvente en udflytning. Det vil være forventeligt, at majoritetsejerne ønsker at trække så mange funktioner som muligt hjem.
Sprechen sie Deutsch mit ihrer Milch?
Hvornår koncernen skifter de danske slogans ud med tysksprogede, foreligger der ikke nogen plan for, men da hele manøvren med den store fusion handler om effektivisering og øget profit, er det sandsynligt, at ledelsen også på et tidspunkt vil høste den gevinst, der vil være ved et fælles sprog for alle reklamematerialer i de syv lande, hvor mælkeproducenter leverer råvarerne til koncernen.
Fusionen mellem Arla Foods og DMK Group er endnu ikke gennemført. Den 18. juni 2025 godkendte repræsentantskaberne i begge andelsselskaber fusionsplanen, hvilket markerede en vigtig milepæl i sammenlægningen af de to virksomheder. Fusionen er dog stadig betinget af myndighedernes godkendelse, som forventes at finde sted i slutningen af 2025.
Bannerfoto: Arla. Privatfoto
Discover more from Gylle.dk
Subscribe to get the latest posts sent to your email.






