Danmark betaler i disse år af på en gigantisk miljøgæld, der stammer fra årene 1940 til 1970. Aldrig tidligere i Danmarkshistorien er så mange vandløb lagt i rør eller rettet ud, så mange moser tilintetgjort og så mange enge og søer udtørret og kultiveret. Alt sammen betalt af de almindelige skatteydere - som i dag må betale for genoprettelsen af skaderne.
Det tabte land er Kjeld Hansens storstilede afdækning af kampen om den danske natur og den dramatiske forarmelse af den de seneste 250 år, en periode hvor landskabet ændret sig mere end gennem de 10.000 år, der gik forud. Hvordan gik det til, hvem gjorde det, hvad drev dem, hvor kom pengene fra - og kunne det overhovedet betale sig?
Det tabte land gennemgår kritisk denne store historie på baggrund af Kjeld Hansens omfattende research gennem flere år. Den ser ikke bare på hovedaktørerne - staten, Hedeselskabet og Danmarks Naturfrednings-forening - men også på de mange andre deltagere i spillet: brutale liberalister, naive naturelskere, nazister, lykkeriddere og alvorsfulde nyttemænd.
Det tabte land udkom på Gads Forlag i 2008, og trods et 2. oplag har bogen været udsolgt i mere end et år. Nu kan den imidlertid købes som E-bog.
Vil du vide, hvordan en økolog ser på den kommende kvælstofregulering, der skal genskabe livet i havet, så læs denne beretning, som Svend Brodersen har lagt ud på SoMe med de tilhørende billeder. Svend driver det økologiske landbrug Gram Slot.
“Mange af jer der følger os, har spurgt til, hvordan den kommende kvælstofregulering, påvirker os her på Gram Slot
Det spørgsmål vil jeg forsøge at besvare her.
De fleste af Gram Slots marker ligger i det område som udvander til Knudedyb. Knudedyb er et af de områder som rammes hårdest af den nye kvælstofregulering, da den samlede udledning skal reduceres med ikke mindre end 80% i Knudedyb.
På Gram Slot dyrker vi ca. 500 ha. med kartofler og 50 ha. med løg, og det er ifølge teorien nogle af de afgrøder, der belaster mest.
På Gram Slot driver vi et alsidigt landbrug med meget kløvergræs og korn ud over de mange kartofler og løg.
Gram Slot driver et alsidigt landbrug med meget kløvergræs og korn ud over mange kartofler og løg.
Vi driver det økologisk og bruger derfor ikke så meget gødning.
Vi bruger efterafgrøder og mellemafgrøder overalt, hvor det er muligt.
Vi dyrker meget vårsæd og vi planlægger vores sædskifte, så vi næsten altid har vårsæd med efterafgrøde efter kløvergræs.
Vi fodrer med kløvergræs i stedet for majs til vores køer.
Så selvom vi ligger i Knudedyb, hvor vi altså skal reducere udledningen med 80%, ser det ud til at vi, med de tilretninger vi allerede har lavet, kan fortsætte vores produktion som hidtil uden at skulle braklægge store arealer.
Så der findes altså en måde at drive landbrug på, hvor det godt kan lade sig gøre at overholde de nye skrappe krav.
Når jeg alligevel mener, at man bør lytte til de mange landmænd, der står overfor store udfordringer med de nye krav, så er det fordi, det tager tid at forandre ting og hvis ikke de krav, der stilles, bygger på valide data, så stilles mange af mine kolleger i en urimelig situation.
Vi har været økologer i 30 år, og derfor er vi kommet meget langt allerede og er derfor bedre forberedt end andre.
Det er derfor vigtigt at vi laver forandringen på en klog måde.
På billederne på dette opslag ser man vores løgmark, en mark med efterafgrøder, som er sået efter de første løg er taget op og så et billede af den vandboring, som ligger lige midt i løgmarken og forsyner Gram med vand, produceret under vores jord.
I år har vi gødet vores løgmark med ca. 150 kg kvælstof, og vi høster ca. 50 tons løg, der bortfører ca. 100-120 kg kvælstof.
Vores efterafgrøder opsamler mellem 20 og 50 kg kvælstof. Altså ingen kvælstof i overskud der udledes, og derfor er det svært for os, som dyrker grøntsager, at forstå, den teoretiske beregning, som siger, at jeg udleder 100 kg kvælstof for hver ha. jeg dyrker med løg.
Dette regnestykke hænger ikke sammen.
Den teoretiske beregning får den konsekvens for nogle landmænd, der ikke har så store græsarealer som vi har, at de skal braklægge 5 ha. for hver ha. de dyrker med f.eks løg.
Gram Slot har dyrket mange grøntsager de sidste 30 år. Ikke desto mindre er der så lavt nitratindhold i vandboringen i det dyrkede område, at det ikke kan måles. Boringen leverer rent drikkevand til Gram by.
På arealerne oven på vores vandboring har der været dyrket mange grøntsager de sidste 30 år. Ikke desto mindre er der så lavt nitratindhold i vores vand, at det ikke kan måles.
Dette eksempel og mange andre eksempler efterlader alt for mange ubesvarede spørgsmål til, at vi på nuværende tidspunkt er klar til at lave så drastiske indgreb i et helt erhvervs mulighed for at overleve som regeringen lægger op til.
Ledestjernen, som den nuværende regering har sat for vores alle sammens vandmiljø, er 100% korrekt, men vi skal lave en tids- og handleplan der gør, at vi når at have tilstrækkeligt viden og kompetencer på plads inden det hele bliver besluttet.
Min største frygt er, at regeringens rigtige og ambitiøse plan for vores natur aldrig bliver til virkelighed, fordi der opstår så meget berettiget tvivl og frustration, at et nyt flertal efter næste valg forkaster det hele.
Og husk at denne plan kun er en, af mange planer der skal gennemføres i de kommende år. En stor omlægning af hele landbruget skal bidrage med løsninger der også sikrer mere biodiversitet, bedre bestøvning, rent drikkevand, sunde fødevarer, mere dyrevelfærd, mindre co2 udledning, mere liv på landet og meget andet.
Pas derfor på , at unødigt hastværk ikke forhindrer, at de helt store omlægninger, som vi skal have gennemført i dansk landbrug i de kommende år, kan lade sig gøre.”
Fortsat god weekend
Hilsen Svend Brodersen
Gram Slot
Bannerbillede: Kvælstofreguleringen skal genskabe livet i det døende hav. Foto: Piqsels
Visited 519 times, 519 visit(s) today
Relaterede
Discover more from Gylle.dk
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig
Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål.Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
Er det bare mig, eller har man før hørt (Gi os lidt mere tid) 30.40 år var ikke nok.
Godt sagt og indlysende rigtigt.