
Modsat alle forsik-ringer fra sundhedsminister Nick Hækkerup (S) og fødevareminister Dan Jørgensen (S) om fuld kontrol med truslerne fra agroindustriens antibiotika-resistente bakterier, så afslører de seneste smittetal fra Statens Serum Institut (SSI), at regeringen ikke har styr på andet end registreringen af den eksplosive udvikling i smittetrykket.
Udbredelsen af den omdiskuterede MRSACC398-bakterie fortsætter med voldsom hast, uanset alle erklæringer om gode hensigter, og inden for få år vil svine-MRSA være den dominerende trussel mod sundhedsvæsenet, hvis ikke det sættes radikalt ind.
Ifølge SSI er der i første halvår indberettet 512 tilfælde af svine-MRSA fra Danmark, og det er næsten dobbelt så mange som i hele 2013. Fortsætter udviklingen året, bliver 2014 et rekordår med flere end 1000 svine-MRSA-patienter. Det vil også betyde, at agroindustrien for første gang vil være ansvarlig for op mod halvdelen af samtlige MRSA-typer, der i 2013 udgjorde 2104 tilfælde.
Indtil videre har hverken Sundhedsministeriet, Fødevareministeriet eller den private lobbyorganisation Landbrug & Fødevarer taget skridt til at inddæmme endsige bekæmpe epidemien. Man hævder fortsat, at omhyggelig håndvask efter staldbesøg er tilstrækkeligt til at imødegå smitten.
Discover more from Gylle.dk
Subscribe to get the latest posts sent to your email.






