Denne overdådighed af sunde råvarer bør være tilgængelig for alle, hvis den er i økologisk kvalitet. Foto: Unsplash

Støt dette borgerforslag, der vil gøre op med den statssubsidierede konventionelle agroindustri og understøtte en reel grøn omstilling af dansk landbrug

Dette ønsker forslagsstillerne;

Folketinget pålægges at indføre nul moms på dansk, økologisk og regenerativt dyrket frugt og grønt.

Dette vil:

  • gøre sunde og klimavenlige fødevarer billigere og mere tilgængelige,
  • mindske uligheden i sundhed,
  • understøtte en reel grøn omstilling af dansk landbrug,
  • sikre bedre grundvand, biodiversitet og et lavere klimaaftryk,
  • styrke fødevaresikkerheden gennem øget selvforsyning.

Forslaget vil hjælpe især de borgere, der er hårdest ramt af prisstigninger på basale fødevarer. Det vil modvirke livsstilssygdomme som diabetes, caries og fedme, og give alle forældre mulighed for giftfri basisvarer til deres børn, helt fri for evighedskemikalier, der medfører uoprettelige skader, og aldrig kan nedbrydes i naturen.

En nul-moms på dansk produceret økologisk frugt og grønt kan dermed blive dén definitivt udløsende faktor for en sundere dansk madkultur, sikre at alle kan vælge bæredygtigt, -og understøtte bevægelsen hen imod et landbrug, der for alvor kan kaldes grønt.

Vi kan få et erhverv, uden PFAS, pesticider og kemi, baseret på soyaimport og yderst ringe forhold for alt for mange dyr. Et økologisk, regenerativt og konkurrencedygtigt internationalt forbillede; et virkeligt grønt landbrug.

Vi vil få sundhed som en reel mulighed, for alle de og alt det, vi som borgere er forpligtede til at passe på.

Nul moms på økologisk frugt og grønt er et simpelt, men afgørende skridt for et sundt og bæredygtigt Danmark, men vil også have et forbilledligt verdenspotentiale. For hverken klima eller gift, – kender til grænser. Jo mere vi importerer af alle varer; jo mere også russisk olie – bruges der. Intet sker kun lokalt. Alt har geo-politiske og biodiversive konsekvenser. For den enkelte såvel som for Jorden og alt dens liv.

Alle, ikke kun middelklassen og de mest velhavende burde kunne gøre en sund forskel for sig selv, ens børn, dyrene og kloden.

Som det er nu, er det for de fattigste – faktisk ikke muligt, når vi ser på fødevarer. Vi ved der er familier, der som direkte følge af Folketingets beslutninger og ulighedsfremmende politik, aldrig har råd til økologi, og ofte end ikke kan købe et æble til deres børn den sidste del af måneden.

Samtidig bevæger vi os direkte mod langt højere temperaturer end de, som Paris-aftalen udsagde. Sukker, billigt kød og overforarbejdet mad; styrker kun den katastrofale udvikling. Vi har rekorder i iltsvind, afsmeltninger og skovbrande. Vi lever i en verden med et klima i så hastig negativ forandring, at vi kun bør have bæredygtige valg. 89 procent af danskerne, ønsker langt mere klimahandling. Men kan ikke føre den ud i livet, når det kommer til valg af mad.

Nul moms på dansk produceret, økologisk frugt og grønt vil udelukkende have positive effekter. En sådan lov vil medføre

  1. En kulturel ændring af den danske madkultur

Vi kan bevæge os fra en kost, der i dag er tungt baseret på kød, sukker og stærkt forarbejdede fødevarer, til en grøn madkultur med lokal, økologisk og plantebaseret mad som grundlag.

  1. Et grønnere og mere ansvarligt landbrug

Forslaget vil styrke det økologiske og regenerative landbrug, som ikke belaster med pesticider, PFAS og soyaimport, men derimod sikrer rent drikkevand, levende jord og bedre dyrevelfærd.

  1. Bedre folkesundhed og mindre ulighed

Ved at gøre sunde og sprøjtefri varer billigere, kan vi mindske livsstilssygdomme og uligheden i sundhed. Institutioner, skoler, dagtilbud og sygehuse vil kunne tilbyde næringsrig og bæredygtig mad uden at øge udgifterne.

  1. Klima og biodiversitet

Økologisk frugt og grønt har markant lavere CO2-aftryk end animalske produkter. Mindre kemi i markerne betyder også mindre iltsvind i fjorde og hav, flere insekter og bedre biodiversitet.

  1. FN’s mål om frihed og sikkerhed

Som FN’s generalsekretær har fremhævet, må vi nytænke begreberne frihed, sikkerhed og fred. Ægte sikkerhed handler om adgang til ren mad, vand og et stabilt klima. Nul moms på økologiske basisvarer er et skridt i den retning.

Pris og forbrug hænger sammen. I dag er slik og sukker ofte billigere end kartofler og æbler. Vi risikerer en generation, hvor kostpyramiden er vendt på hovedet, og hvor statens afgiftsstruktur fremmer usundt forbrug frem for bæredygtige valg.

Med nul moms på økologisk frugt og grønt kan Danmark tage et konkret skridt væk fra den industri, der dagligt og statsstøtter belaster klima, sundhed og dyrevelfærd – og i stedet bane vejen for en retfærdig, grøn madkultur, der er tilgængelig for alle.

Afsluttende; vi ved dette forslag ikke på nogen måde løser de enorme udfordringer vi, som menneskehed, står overfor. Eller vil afhjælpe den ulighed i økonomi og sundhed, som en familie på overførselsindkomst oplever, eller sikre et paradigmeskifte i forhold til dyrevelfærd, drikkevand eller klimaaftryk. Men forslaget vil utvivlsomt begynde en givende og rivende udvikling vi – som medmennesker på en sårbar planet, har pligt til at sikre.

For at vi alle kan leve, i og med mangfoldighed. Kan leve med mere lighed i da reelt frie valg, uanset socialklasse.

Kan give en reel selvforsynings-sikkerhedsgaranti, der ikke styrker nogen krig, men kun freden og sundheden for mennesker lokalt, såvel som globalt, nu og i en yderst udfordret fremtid – der er begyndt.

“At genfortolke grundlaget for begreber som frihed, sikkerhed og fred, – er ikke længere et valg vi K A N foretage, men ét der er essentielt for menneskehedens overlevelse.”  António Guterres, ved United Nations sikkerheds konference den 9. september 2025.

Forslag stillet af:

Kontaktoplysninger:

Inger Marie Vibe-Petersen, Jammerbugt

E-mail: narniamarie@live.dk

Medstillere:

Susanne Kirsten Burlund Albertslund

E-mail: klimahandlingen@gmail.com

René Fanø Pedersen København

E-mail: phanoe@gmail.com

Mikkel Ernst Nielsen Kerteminde

E-mail: mikkel.nielsen007@gmail.com Tlf.nr.: 31695100

Kristine Thomsen Roskilde

E-mail: krit@live.dk

Signe Vad Adressebeskyttelse

E-mail: signeva@gmail.con

Jesper Kastrup Quistgaard Halsnæs

E-mail: jesperqu@gmail.com Tlf.nr.: 28907566

Stig Edmund Nielsen Albertslund

E-mail: stigedmundnielsen@gmail.com Tlf.nr.: 40207368

Berit Inge Johnsen Jammerbugt

E-mail: bijnyboder@aol.dk Tlf.nr.: 22318639

Annelie Isabelle Katherine Denaro Furesø

E-mail: isabelle@makeimpactfilms.com

Niels Aagaard Aarhus

E-mail: naa_13@hotmail.com Tlf.nr.: 40189019

Bannerbillede: Der høstes grøntsager. Foto: Unsplash

Visited 394 times, 394 visit(s) today

Discover more from Gylle.dk

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Kommentarer

  1. Erik Bjernemose

    Hej Kjeld
    Jeg fik følgende besked, da jeg ville støtte borgerforslaget om toldfri økologisk frugt og grønt via linket.

    Adgangen til gylle.dk blev nægtet
    Du har ikke tilladelse til at se denne side.
    HTTP ERROR 403

    Fandt efterfølgende forslaget på Borger.dk.

    Dette link virker https://www.borgerforslag.dk/se-og-stoet-forslag/?Id=FT-21632

    Vh. Erik Bjernemose

  2. Niels Ole Knudsen

    Ja, nul moms på økologiske varer. Alle de andre økologiske varer er også klimavenlige og godt for folkesundheden. Så jeg kan ikke støtte dette borgerforslag.

  3. Bent Østergaard Olsen

    En momsnedsættelse vil blive fortæret af producenter, grossister og detailhandler. Forbrugerne vil ikke opleve prisfald. Det viser al erfaring fra historiske prisstigninger. Selvom begrundelsen for stigningen forsvinder forbliver priserne hvor de var.

  4. Peter Foersom

    Er det teknisk muligt – og overkommeligt – at indføre 0-moms på udvalgte produkter?
    (punktafgifter – som fx. alkohol-afgift og chokoladeafgift kan umiddelbart reguleres i engros-leddet – men en gradueret moms? Kan det lade sig gøre ved kassen i supermarkedet?
    “Regenerativt” landbrug kan betyde roundup i stedet for pløjning. (I ved nok “Ukrudtsbekæmpelse, kun med godkendte sprøjtemidler!” Er det en god ide?)

  5. Fint initiativ.
    Visse politikere/partier ønsker generelt frugt og grønt billigere. De ignorerer, at ikke-økologiske ikke nødvendigvis er sunde. Sammen med Fødefare- og Sundhedsforstyrrelserne indgår de i / understøtter de Axelborg-juntaen, Danmarks største skadevolder.

  6. Da der er sproglige fejl i forslaget, og at Folketinget derfor som konsekvens af pligten til at forholde sig til det ordrette forslag er tvunget til at forkaste det, kan jeg ikke støtte forslaget – selv om jeg er helt enig i dets sigte.
    I øvrigt mener jeg, at Axelborg bør ødelægges!

Skriv en kommentar